Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
AK İcraatlar

AK İcraatlar

Birlikte başardık!

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
21-03-2019 09:50:57

BAKAN KURUM’DAN EVREN DİNÇER’İN PROJELERİNE TAM DESTEK

Bir dizi temas ve incelemelerde bulunmak üzere Aksaray’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Belediye Başkan adayı Evren Dinçer’in projelerine tam destek verdiğini bildirdi.

15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda karşılanan Bakan Kurum ilk olarak Vali Ali Mantı’yı makamında ziyaret etti. Ardından Valilik Toplantı Salonu’nda Vali Mantı, AK Parti milletvekilleri İlknur İnceöz, Cengiz Aydoğdu, İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, Merkez İlçe Başkanı Hamza Aktürk, Belediye Başkan adayı Evren Dinçer ve daire müdürleri ile geniş kapsamlı toplantı yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Belediye Başkan adayı Evren Dinçer’in projelerine dikkat çekerek tam destek verdiğini ifade etti.
Yapılan toplantının ardından protokol üyeleriyle birlikte esnaflara ziyarette bulunan Bakan Kurum, Hamidiye Mahallesi kentsel dönüşüm proje alanında inceleme yaparak bölge sakinlerinin görüşlerini dinledi.
 Buradaki incelemelerin ardından Bakan Kurum ve protokol üyeleri STK temsilcileriyle dinlenme tesisinde bir araya geldi.
  Bakanlığının Aksaray’a yönelik projelerine ilişkin STK temsilcilerini bilgilendiren Kurum, “Mevcut Devlet Hastanesi, atık suların çökertilmesi nedeniyle kötü kokulardan etkileniyor. İller Bankası Genel Müdürlüğümüz ile Aksaray Belediyemiz işbirliği içerisinde atıksu arıtma tesisi, düzenli depolama tesisi ile çöpler geri dönüşüme kazandırılacak. Orada etrafa yayılan köyü kokuyu ortadan kaldırmış olacağız.” dedi.
  Sanayi projesine de değinen Bakan Kurum, “Bin 620 dükkandan oluşan sanayi sitesini TOKİ Başkanlığımız işbirliği ile inşasına başlandı. İnşallah, enkısa zamanda bitirerek esnafımıza kazandırmak istiyoruz. Eski sanayi sitesinin bulunduğu alanı da modern şehircilik anlayışıyla planlayıp içinde millet bahçeleri ve sosyal donatıların olduğu önemli bir yerleşim alanı haline getirmek istiyoruz.”
Kentsel dönüşüm faaliyetlerine büyük ölçüde zaman ayırdıklarını, bu çalışmaların vatandaşların can ve mal güvenliği açısından önemli olduğunu belirten Kurum, “Şehrimizde Hamidiye, Dere ve Zincirli Mahallelerinde 12 hektarlık alan var. Hem valiliğimizin hem de Ulu Cami etrafındaki alanda kentsel yenileme projesine ihtiyaç var. Buradaki vatandaşlarımız riskli binalarda yaşıyorlar. Burada Aksaray Belediyemiz kentsel proje gerçekleştirecek. Bizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak her türlü desteği sağlayıp deprem riski ve can güvenliği açısından kentsel dönüşüm projelerini vatandaşların gönlüne girerek uygulayacağız. Her yıl kentsel dönüşüm projelerinde 300 bin konut yapacağız, 5 yılda da 1,5 milyon konuta ulaşarak vatandaşlarımızın riskli binalarda oturmasına müsaade etmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.
Aksaray’da 2023 yılına kadar en az 250 bin konut yapacaklarını kaydeden Kurum, “Vatandaşlarımız 483 liradan başlayan taksitlerle 240 aya varan vadelerle de bu konutlara sahip olabilecek. Alt ve orta gelirli, emekli, şehit ailesi ve gazilerimize yönelik kontenjanlarımız da var. Ülkemizdeki tüm alt gelirli, orta gelirli ve emeklilerimizin ev sahibi olmasını istiyoruz. Bu çerçevede 2023 yılına kadar en az 250 bin konut yapmayı planlıyoruz. Ayrıca Üniversite’den şehrimize 15 kilometrelik güzergâhta bisiklet yolu yapacağız. O güzergâh çerçevesinde gençlerimiz güvenle bisiklet kullanabilecek.” ifadelerini kullandı.
Somuncu baba ve Bayrama baba gibi Aksaray’ın değerlerini bağlayacak iki kültür yolu yapacaklarını aktaran Kurum, “Kültür yollarında tarihimizi, kültürümüzü öne çıkartacak kentsel dönüşümü yapacağız. Ecdadımızın bizlere bıraktığı değerleri gün yüzüne çıkartacağımız bir kentsel dönüşüm projesi olacak. Diğer önemli projemizde Sultanhanı Kervansarayı restorasyonu Haziran ayında tamamlayarak ziyaretçi sayımızı arttıracağız. Gülağaç, Gülpınar ve Demirci beldelerimizi ilgilendiren atık su arıtma tesisini yapıyoruz. Tesislerimiz faaliyete geçmesiyle Mamasın Barajına gelen sular bertaraf edilmiş olacak. Biz AK Parti iktidarı döneminde Aksaray’a 11 milyar liralık yatırım yaptık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak 2 milyarı bakanlığımız bünyesinde yapıldı ve devam eden yatırımlarımız var.” diye konuştu.
Aksaray’a daima hizmet edeceklerini aktaran Kurum, “50’ye yakın şehrimizde vatandaşlarımızla istişare ettik. 81 ile millet bahçesi sözümüz var. Bu çerçevede projelerimiz devam ediyor. Şehirlerdeki yeşil alanları artırmak için çalışmalarımız da sürüyor. Kişi başına düşen yeşil alan miktarı 2023 yılı geldiğinde 15 metrekare olacak. Böyle bir hedefimiz var.” diye konuştu.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak Belediye Başkan adayı Evren Dinçer’in ve Aksaray’ın yanında olduklarını dile getiren Bakan Kurum, “Belediye Başkan adayı Evren Dinçer’in ihtiyacı olan neyse hızlı bir şekilde yerine getireceğiz. İnşallah 31 Mart akşamı da Aksaray’dan güçlü bir destek bekliyoruz. Aksaray’da yeni bir destan yeni rekorlar duymak istiyoruz. Siz zaten hep bizim yanımızda oldunuz. Hiçbir zaman bizlere desteğinizi esirgemediniz. İnşallah 31 Mart gecesi Aksaray kendisine yakışanı yapacaktır. AK Parti gönül belediyeciliği ile buradan tüm Türkiye’ye mesaj verecektir.” dedi.
Konuşmanın ardından Aksaray anısına Bakan Murat Kurum’a, İl Başkanı Altınsoy ile Belediye Başkan adayı Dinçer el dokuma halı hediye etti.

Programa, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcıları Fatma Varank ve Mehmet Emin Birpınar, AK Parti Aksaray milletvekilleri İlknur İnceöz ve Cengiz Aydoğdu, İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, AK Parti Aksaray Belediye Başkan Adayı Evren Dinçer ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcisi katıldı.

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.